Nejnovější zprávy z Církev.cz

Mezinárodní eucharistický kongres v Ekvádoru 2024

Od 8. do 15. září 2024 se ve městě Quito v Ekvádoru bude konat 53. mezinárodní eucharistický kongres, na který dorazí tisícovky věřících z celého světa. Přinášíme český překlad "základního textu" pro tento kongres.

Číst dál

Biskup Tomáš Holub požehnal v Horšovském Týně rekonstruované varhany

Vzácné varhany v kostele sv. Apolináře procházely postupnou renovací od roku 2016, kdy se oprav ujala firma Varhanářství MgA. Marka Vorlíčka. V neděli 3. prosince zrekonstruovaný nástroj požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Číst dál

Jihlavský kostel sv. Ignáce bude po rekonstrukci slavnostně otevřen za účasti islandského biskupa Dávid Tencera

Jihlavský kostel sv. Ignáce z Loyoly se po dlouhých opravách střechy a průčelí otevře veřejnosti ve čtvrtek 7. prosince v 16 hodin. Pozvání na slavnostní otevření přijal islandský biskup slovenského původu Dávid Tencer, který v rámci odpoledního programu odslouží bohoslužbu. Té se zúčastní i generální vikář brněnské diecéze P. Pavel Kafka.

Číst dál

Papež František podepsal mezináboženské prohlášení o klimatu v rámci summitu COP28 v Dubaji

Papež František připojil svůj podpis k mezináboženskému prohlášení, které má upozornit na klimatické změny ohrožující velkou část světa.

Číst dál

Slavnostní otevření kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Po více než dvou letech prací je dokončena obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Biskupství plzeňské zve na slavnostní otevření této přeštické dominanty, které se uskuteční v sobotu 9. prosince.

Číst dál

K opavským minoritům zavítá katovický arcibiskup Mons. Adrian Galbas

U opavských minoritů bude v den slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie, v pátek 8. prosince, v kostele Svatého Ducha sloužit od 17 hodin pontifikální mši svatou katovický arcibiskup Mons. Adrian Galbas.

Číst dál

60 let koncilní konstituce o liturgii Sacrosanctum Concilium

4. prosince 1963 papež Pavel VI. vyhlásil koncilní konstituci Sacrosanctum Concilium věnovanou liturgii, první ze čtyř konstitucí, které vzešly z Druhého vatikánského koncilu. Právě od ní se odvíjela liturgická reforma, která následovala po koncilu. Konstituce Sacrosanctum Concilium ve svých hlavních liniích směřovala ke "zjednodušení" liturgie a zavedla národní jazyky.

Číst dál

Na Svatopetrském náměstí bude vystaveno přes 120 betlémů z 22 zemí světa

Třetí ročník výstavy "100 betlémů ve Vatikánu" se vrací na Svatopetrské náměstí, kde představí vánoční jesličky z 22 zemí, a oslaví tak 800 let starou tradici svatého Františka. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v pátek 8. prosince 2023 v 16 hodin. Součástí výstavy bude i betlém z České republiky.

Číst dál

Poselství papeže Františka k účastníkům klimatického summitu OSN

Papež František v sobotním poselství pro účastníky klimatického summitu OSN, který právě probíhá v Dubaji, označil ničení životního prostředí za "urážku Boha".

Číst dál

O čem pojednávala konference Svoboda vyznání ve veřejném prostoru?

V rámci letošní Červené středy, 29. listopadu 2023, se ve Vlasteneckém sále Karolina v Praze konal již 7. ročník mezinárodní konference na téma pronásledování pro víru, letos s názvem Svoboda vyznání ve veřejném prostoru. Účastníci dvou panelů se snažili odpovědět na dvě otázky: jaké místo má svoboda vyznání mezi lidskými právy a jak dostat svobodu vyznání do veřejné diskuse. Přinášíme krátké shrnutí obsahu konference.

Číst dál

Živý Betlém letos pomůže Azylovému domu ve Zlíně

Již 12. rokem dobrovolníci z Římskokatolické farnosti sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně připravují ve vánoční době Živý Betlém. Příběh o narození Ježíše Krista, kdy jednotlivé biblické postavy ztvární ochotníci z farnosti, je už od loňského roku rovněž součástí Povánočního programu Adventního Zlína, k vidění bude na svátek sv. Štěpána, 26. prosince 2023 v 16.00 na náměstí Míru.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 4. do 10. prosince 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež se modlí za oběti bombového útoku při katolické mši na Filipínách

Bombový útok během katolické mše v Marawi na jihu Filipín si dnes vyžádal čtyři mrtvé a 50 zraněných. Papež František je v modlitbách nablízku rodinám a všem lidem v postižené oblasti.

Číst dál

Zádušní mše za Karla IV. na gotickém hradě v Litoměřicích

V sobotu 2. prosince od 14 hodin sloužil v kapli litoměřického gotického hradu Mons. Martin Davídek zádušní mši svatou za císaře a českého krále Karla IV.

Číst dál

Papež při modlitbě Anděl Páně: Připravte svá srdce

Papež František dnes při modlitbě Anděl Páně zdůraznil bdělost, která neznamená život ve strachu, ale spíše láskyplné očekávání Ježíšova příchodu.

Číst dál

Papežův zdravotní stav se zlepšuje, informovalo Tiskové středisko Svatého stolce

Ředitel Tiskové kanceláře Svatého stolce Matteo Bruni dnes informoval o zlepšení stavu Svatého otce. Zítřejší modlitbu Anděl Páně pronese papež František z Domu sv. Marty.

Číst dál

Dominik kardinál Duka představí v Hradci Králové svoji bilanční knihu

Ve středu 13. prosince v 16:30 bude v královéhradeckém Novém Adalbertinu představena nová kniha emeritního pražského arcibiskupa Dominika kardinála Duky s titulem "Zpověď" a podnázvem "Životní pouť a vyznání kardinála Dominika Jaroslava Duky."

Číst dál

Prosinec s církevními školami v ostravsko-opavské diecézi: den otevřených dveří na BiGy i koncerty v Místku

Advent na církevních školách přináší vyrábění, koncerty i duchovní podněty. Na ostravském Biskupském gymnáziu zvou na Den otevřených dveří s adventními trhy, ZUŠ duchovní hudby v Místku má v plánu dvojici koncertů. V Hradci nad Moravicí a Opavě-Jaktaři na ZŠ sv. Ludmily zase vyrábějí adventní věnce na dobročinné účely.

Číst dál

V ostravsko-opavské diecézi začíná víkend plný hudby a poutí

První adventní víkend zve věřící na poutě ke sv. Ondřejovi, sv. Barboře a sv. Mikulášovi. Bude v něm znít duchovní hudba, modlitby na Noční pouti na Maria Hilf a v Hlavnici po opravách slavnostně otevřou kostel Nejsvětější Trojice.

Číst dál

V Praze se konala mezinárodní konference věnovaná osobnosti Josefa kardinála Berana

Pod záštitou emeritního arcibiskupa pražského Dominika kardinála Duky OP se uskutečnila ve dnech 29.–30. listopadu 2023 v sále kardinála Berana na Arcibiskupství pražském mezinárodní konference věnovaná osobnosti Josefa kardinála Berana a jeho účasti na II. vatikánském koncilu. Spolu s kardinálem Dominikem Dukou se konference účastnil také pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu za Boží požehnání a mír ve světě

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se 8. prosince v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za konec válečných konfliktů a mír ve světě a zasvěcení města Olomouce do ochrany a péče Matce Boží.

Číst dál

Nikaragujská diktatura zveřejnila nové fotografie a video vězněného biskupa Álvareze

V reakci na žádosti o důkaz, že biskup Rolando Álvarez je naživu, zveřejnilo nikaragujské ministerstvo vnitra nové snímky biskupa, který byl obviněn ze zrádcovství a odsouzen k 26 letům a čtyřem měsícům vězení.

Číst dál

Kardinál Parolin zastoupí papeže Františka na konferenci klimatu v Dubaji

Kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář, zastoupí papeže Františka na konferenci COP28 v Dubaji. Tuto informaci dnes potvrdil ředitel Tiskové kanceláře Svatého stolce Matteo Bruni.

Číst dál

Předsedové biskupských konferencí zemí Evropy se sešli na Maltě

Ve dnech 27. až 30. listopadu se na Maltě konalo plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které mělo téma “Nové kroky pro synodální církev v Evropě“. Na pozvání maltského arcibiskupa Charlese J. Scicluny se sešli předsedové biskupských konferencí zemí Evropy a diskutovali o vývoji synody, zaměřili se také na roli biskupů v synodální církvi a v nadnárodních strukturách. Českou republiku zastupoval pražský arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner.

Číst dál

Advent v centru Ostravy s betlémem i službou naslouchání

V neděli 3. prosince vstupují křesťané do adventní doby. V kostelích se budou žehnat adventní věnce do domácností a v katedrále Božského Spasitele se již chystá betlém s těhotnou Pannou Marií.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na prosinec 2023

Svatý otec v prosincovém úmyslu Apoštolátu modlitby vyzývá zvláště k modlitbě za osoby se zdravotním postižením. Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Číst dál

V pěti státech slavili přes 130 bohoslužeb na podporu kanonizace královny Isabely

Španělská královna Isabela Kastilská, známá také jako katolická panovnice, zemřela 26. listopadu 1504. O více než pět set let později se na její památku sloužilo přes 133 mší jako poděkování za její odkaz a také na podporu její kanonizace.

Číst dál

Prof. Westerhorstmann: Papežova odpověď byla důkazem, že mu na vývoji německé církve záleží

Čtyři angažované německé katoličky nedávno vyvolaly rozruch společným dopisem papeži. Vyjádřily v něm znepokojení nad vývojem církevní politiky v Německu. Papežova odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a adresátky - poté, co se ujistili, že papež souhlasí - jeho dopis zveřejnily. Německá redakce Vatican News oslovila jednu z autorek dopisu, profesorku teologie a lékařské etiky na Františkánské univerzitě ve Steubenville (USA), Katharinu Westerhorstmann.

Číst dál

Kurzy pro lektory Božího slova proběhlé v roce 2023 a plánované v roce 2024

Od druhé poloviny září 2023 do půlky listopadu 2023 se v olomoucké arcidiecézi uskutečnily dva Kurzy čtení Božího slova v liturgii. Tento kurz v olomoucké arcidiecézi probíhá průběžně již dvacet let.

Číst dál

Adventní benefiční koncert z Klášterního Hradiska odvysílá TV Noe

Na druhou neděli adventní 10. prosince 2023 přichystala umělecká agentura Musica viva ve spolupráci s Vojenskou nemocnicí Klášterní Hradisko od 19.00 benefiční koncert v podání houslové virtuozky Markéty Janouškové a Cimbálové muziky. Výtěžek bude věnován spolku Vstaň a choď na zakoupení nového automobilu pro přepravu handicapovaných lidí na vozíku i zapojení do normálního života.

Číst dál

Informace k pohřbu Karla Schwarzenberga

Na arcibiskupském sekretariátu se množí dotazy ohledně možnosti zúčastnit se zádušní mše svaté za zesnulého knížete Karla Schwarzenberga v katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha, 9. 12. 2023 od 12:00 hod.

Číst dál

Papež František se setkal s hráči fotbalového týmu Celtic

Ve středu se Svatý otec setkal s profesionálními fotbalisty klubu Celtic F.C., týmu založeného irskými katolickými přistěhovalci. Papež František, který je známý jako vášnivý fotbalový fanoušek, hráče povzbudil, aby byli dobrým příkladem a neztratili radost ze hry.

Číst dál

FOTOGALERIE: Červená středa napříč Českou republikou

Ve středu 29. listopadu 2023 si lidé napříč Českou republikou připomněli pronásledované pro víru. V Praze pořádala Česká biskupská konference ve spolupráci s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR při této příležitosti židovsko-křesťanskou modlitbu, průvod kolem nasvícených budov a benefiční koncert na podporu křesťanských škol v Libanonu. Připojilo se i mnoho dalších budov po celé České republice. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Koncerty na prahu adventu v ostravsko-opavské diecézi

Na prahu adventu se v Karviné sešly tamní sbory, aby zazpívaly na počest slavnosti Krista Krále. Tradice tam trvá již bezmála dvacet let. Nabízíme krátké ohlédnutí a také nabídku koncertů v příštích dnech.

Číst dál

Cenu Patrimonium pro futuro získali restaurátoři fresek v domažlickém kostele

Jubilejní 10. ročník Cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zná své vítěze. V kategorii RESTAUROVÁNÍ PAMÁTKY zvítězili restaurátoři MgA. Jiří Suchan a MgA. David Hrabálek za restaurování interiéru kostela Narození Panny Marie v Domažlicích. Cenu převzali společně s domažlickým farářem P. Miroslawem Giergou na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Číst dál

Evropští biskupové znovu žádají o mír ve Svaté zemi a na Ukrajině

Rada biskupských konferencí Evropy (CCEE) se tento týden schází v La Vallettě na Maltě na svém výročním plenárním shromáždění. Zasedání s názvem "Nové kroky pro synodální církev v Evropě" začalo v pondělí 27. listopadu a potrvá do 30. listopadu. Předseda CCEE, vilniuský arcibiskup Gintaras Grušas, ve svém úvodním projevu potvrdil blízkost evropských biskupů všem, kteří trpí válkou na celém světě, a jejich prosbu o mír, zejména ve Svaté zemi, na Ukrajině a v Arménii.

Číst dál

Papež při audienci: Křesťané by měli společnosti přinášet radost z evangelia

Papež František při pravidelné středeční generální audienci pokračoval v katechezích o apoštolské horlivosti a zamýšlel se nad posláním křesťanů sdílet radost z evangelia. Katechezi přečetl Mons. Filippo Ciampanelli, úředník Státního sekretariátu, protože Svatý otec se stále zotavuje ze zánětu plic.

Číst dál

Prosincový modlitební úmysl papeže je věnovaný lidem s postižením

Celosvětová síť modlitby s papežem (Apoštolát modlitby) zveřejnila videoposelství Svatého otce, kterým doprovází prosincový modlitební úmysl, věnovaný lidem se zdravotním postižením. Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a podporujme programy jejich začleňování, vyzývá Svatý otec.

Číst dál

Františkáni si připomínají 800 let od schválení řehole

Ve středu 29. listopadu 2023 si františkánská rodina po celém světě připomíná 800 let od schválení řehole bratří františkánů. V bazilice sv. Jana Lateránského v Římě, při které v té době sídlil papež Honorius III., proběhne dnes od 15 hodin slavnostní mše svatá za přítomnosti generálních ministrů františkánů.

Číst dál

Vánoční bohoslužby s papežem Františkem

Tisková kancelář Svatého stolce zveřejnila rozpis letošních vánočních liturgických slavností, kterým bude předsedat papež František, včetně půlnoční mše svaté a bohoslužby s udělováním svátosti křtu v Sixtinské kapli.

Číst dál

Adventní misijní kalendář pro děti

I pro letošní adventní dobu připravila Papežská misijní díla oblíbený Adventní misijní kalendář 2023. Začíná první adventní nedělí 3. prosince a provede malé misionáře adventním časem do 24. prosince.

Číst dál

Papež zrušil cestu na klimatický summit do Dubaje

Papež František dnes na doporučení lékařů zrušil cestu na klimatický summit do Dubaje, oznámil to dnes ředitel Tiskové kanceláře Svatého stolce.

Číst dál

28. listopad je světovým dnem štědrosti a dobrých skutků, připomíná ho iniciativa Giving Tuesday

GivingTuesday letos připadá na úterý 28. listopadu. Slaví se od roku 2012 vždy první úterý po Dni díkuvzdání a vznikl jako protipól vůči nákupním událostem Black Friday a Cyber Monday. V tento den se stamiliony lidí napříč kontinenty spojí, aby inspirovali ke štědrosti a konali dobro, ať už přispěli na dobročinnou věc, nebo jen pomohli sousedům vynést odpadky.

Číst dál

Červená středa v Praze: Nově se nasvítí i Pražský hrad

Mezinárodní iniciativa Červená středa (#RedWednesday), jejíž 6. ročník se uskuteční již dnes, 29. listopadu, nabídne pestrý program napříč celou Českou republikou. Jak bude vypadat hlavní program v Praze?

Číst dál

V Římě byla sloužena bohoslužba za dětské oběti války ve Svaté zemi

P. Ibrahim Faltas, vikář kurie Svaté země, celebroval v neděli 26. listopadu v Římě v kostele svatého Bernarda zádušní mši svatou za tisíce dětí postižených válkou mezi Izraelem a Hamásem. Dne 27. listopadu, 50 dní po zahájení bojů, se Izrael a Hamás chystá na čtvrtou výměnu rukojmích držených ozbrojenci za Palestince vězněné Izraelem.

Číst dál

Papež František v květnu 2024 navštíví Veronu

Mezi destinacemi, které plánuje Svatý otec v roce 2024 navštívit v rámci svých pastoračních cest, je nově potvrzena severoitalská Verona. Tamější biskup Domenico Pompili o víkendu zveřejnil, že papež se zde 18. května 2024 zúčastní mírového shromáždění spolu se zástupci mírových sdružení a hnutí.

Číst dál

Bohoslovci se modlili za teologickou fakultu

Ve středu 22. listopadu 2023 se v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné sešli studenti, kteří se při pravidelné studentské mši svaté modlili za učitele a studenty Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci.

Číst dál

Darujte Katolický týdeník: předplatné pro vaše příbuzné, sousedy, přátele a kamarády na celý rok!

Líbí se vám Katolický týdeník? A začínáte už pomalu přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným novin můžete těšit, inspirovat a (in)formovat 52 týdnů v roce.

Číst dál

Celostátní setkání animátorů proběhne v Kroměříži

Sekce pro mládež ČBK pořádá ve dnech 12. - 17. srpna 2024 v Kroměříži Celostátní setkání animátorů (CSA), které je určeno pro všechny aktivní mladé. Cílem setkání je vzdělávání a formace mladých animátorů z České republiky.

Číst dál

Advent ve starém domě: Něžné (před)vánoční čtení pro ženy

Advent ve starém domě je kniha, která do mysli i srdce vnáší tu pravou předvánoční atmosféru. Ta dýchá z každé ze 24 kapitol, které si čtenářky mohou dopřávat jednu po druhé během celého adventu. Příběhy protkané hořko-sladkými emocemi v tomto čtecím adventním kalendáři však spíše slupnou na jedno dvě posezení, jako pořádný kus hořké čokolády. Z této nadílky ale břicho ani svědomí nebolí, právě naopak. Na konci každé kapitoly zůstává v srdci i na jazyku něžně sladko.

Číst dál

Farnosti vstupují do adventu

V neděli začíná advent. Jak se na něj připravují farnosti v pražské arcidiecézi?

Číst dál

Arcibiskup Gallagher: Evropa hledá sebe sama a křesťané by k tomu měli pokorně přispět

Krize ve světě lze vyřešit pouze úsilím o mír a solidaritu a křesťané by se měli angažovat tímto směrem. Zdůraznil to vatikánský sekretář pro vztahy se státy arcibiskup Paul Richard Gallagher v rozhovoru pro Kathpress u příležitosti dvoudenního setkání generálních sekretářů středoevropských biskupských konferencí ve Vídni (24.-25. listopadu). Českou republiku zastupoval P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

Číst dál

Vychází kniha rozhovorů s arcibiskupem Janem Graubnerem

Vychází knižní rozhovor s arcibiskupem Janem Graubnerem, který s ním vedl historik Marek Šmíd. Slavnostní představení knihy Bůh má smysl pro humor, jak se kniha jmenuje, se uskuteční 4. prosince v 18.00 v hradčanské pobočce Městské knihovny v Praze (Pohořelec 111/25).

Číst dál

Služba věřícím lidem LGBTQ+ v olomoucké arcidiecézi

Stejně jako v některých dalších diecézích naší země se také v olomoucké arcidiecézi rozbíhá pastorační služba pro všechny, kteří se pro svou sexuální orientaci cítí být na okraji církve.

Číst dál

Získání plnomocných odpustků v době adventní a vánoční

Letos budou moci věřící získat plnomocné odpustky od 8. prosince, slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie, do 2. února 2024, svátku Uvedení Páně do chrámu, a to modlitbou před betlémem v kostelích spravovaných františkánským řádem po celém světě.

Číst dál

Kardinál Dominik Duka ocenil fotografy ze spolku Člověk a Víra

V sobotu 25. listopadu 2023 se konala vernisáž výstavy velkoformátových fotografií spolku Člověk a Víra, v rámci které ocenil kardinál Dominik Duka tři fotografy: Aničku Guthrie, Josefa Cincialu a Mirku Dolanskou. Výstava na téma "Katedrála a živá setkání" probíhá v Mladotově domě v areálu Pražského hradu až do 9. ledna 2024. Slavnostní vernisáže se účastnil také pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

Papežův stav je dobrý a stabilní, uvedl vatikánský mluvčí

Ředitel tiskové kanceláře Svatého stolce Matteo Bruni zaslal dnes 27. listopadu informaci novinářům, že papežův zdravotní stav je dobrý a stabilní.

Číst dál

Advent 2023

Advent je začátkem liturgického roku a přípravou na Vánoce. V letošním roce začne v neděli 3. prosince. Jaký je význam tohoto období očekávání narození Ježíše Krista a jaké zvyklosti jsou s ním spojeny?

Číst dál

Za betlémskou hvězdou: Advent a Vánoce v Arcibiskupském paláci

Zajímá vás, jak trávila Štědrý den císařská rodina a jaké dárky našly pod stromečkem děti Františka Josefa I.? Víte, kde se vzal zvyk zdobení vánočního stromečku a kdy vznikla první skleněná ozdoba? Myslíte si, že arcibiskup Rudolf Jan Habsburský dostával v dětství dárky? A jak vůbec trávili olomoučtí arcibiskupové Štědrý den? To vše a ještě mnohem více se dozvíte na adventní prohlídce Arcibiskupského paláce v Olomouci, slibují kurátorky výstavy „Za betlémskou hvězdou“, která bude otevřena od 2. do 31. prosince 2023.

Číst dál

Vatikán německým biskupům: Dialog ano, ale ne všechno podléhá diskusi

Svatý stolec připomíná německým biskupům, že v katolické církvi existují otázky, o kterých nelze diskutovat. Patří mezi ně například nemožnost kněžského svěcení žen nebo morální hodnocení homosexuálních vztahů. Píše se to v nótě, kterou vatikánský státní sekretariát adresoval generální sekretářce Německé biskupské konference Beate Gillesové.

Číst dál